Крок у майбутнє

Молодь є специфічною категорією громадян. Основними відмінностями молоді від дорослих є вікові особливості, ціннісні орієнтації, низький рівень сформованості світогляду, слабке усвідомлення власної відповідальності, недостатня поінформованість щодо світу професій та стану ринку праці. Оскільки молодь – це майбутнє країни, то сприяти її всебічному вихованню треба починати якомога раніше.

Всі профорієнтаційні заходи з учнівською молоддю, які проводить Путивльський районний центр зайнятості, спрямовані на ознайомлення  зі змістом та перспективами розвитку певних професій, формами та умовами їх здобуття, потребами ринку праці в кадрах, вимогами профе­сій до особистості, можливостями професійно-кваліфікаційного станов­лення.

Саме з такою метою і завітали спеціалісти служби зайнятості до дитячого оздоровчого табору «Восход», що у Путивльському районі, 12 липня 2012 року. Майже  сотня дітей віком від п`яти до п`ятнадцяти років зібралися в актовій залі для спілкування про світ професій, правила вибору професій і шляхи створення власної долі щасливої людини, яка відчуває свою суспільну значимість. Адже саме поняття  «професія» походить від латинського слова   professio,  що означає «публічний виступ». В часи Стародавнього Риму так називали рід занять, якому людина себе присвячувала і про яке заявляла публічно.

У сучасному суспільстві під професією розуміють таке заняття людини, яке:

- потребує спеціальної підготовки, навчання. Ті види роботи, котрими одразу може займатись будь-яка людина, - це ще не професія. Професією слід оволодівати, а для  цього потрібні здібності і  витрати сил. В одних професіях – мінімальні, в інших – величезні;

- практикується людиною регулярно. Наприклад, якщо людина займається викладанням і час від часу пише статті з предмету, який викладає, то його професія «викладач», а не «автор статей»;

- служить джерелом засобів для існування. Цим професія відрізняється від хобі. Щаслива та людина, у якої професія і хобі співпадають.

Професію слід відрізняти від спеціальності.

Спеціальність – це конкретний вид діяльності в рамках якої-небудь професії. Наприклад, в професію «лікар» входять такі спеціальності, як терапевт, хірург, окуліст, педіатр, а в професію «слюсар» - такі, як сантехнік, електрослюсар, слюсар-інструментальник, слюсар з ремонту автомобілів тощо.

Спілкуючись з молоддю було проведено невеличкий експеримент з метою дати зрозуміти  наскільки мало діти знають про світ професій. Адже, саме підлітковий максималізм призводить до надмірної самовпевненості дітей в тому, що вони і так все знають. Було запропоновано перелічити всі професії, які вони знають. Таких виявилось тридцять шість. І коли аудиторія почула, скільки професій називає «Міжнародний стандарт класифікації професій» (9 333), нічого не залишалось, як визнати, що присутні знають дуже мало, і є ще безліч «білих плям» для освоєння.

Наприкінці зустрічі дітям було запропоновано переглянути фільми про професії «токар», «коваль ручного кування», «кухар», ознайомитись з описами професій в папках та отримати для самостійного ознайомлення буклети для даної категорії.