ДЕРЖАВА ДБАЄ ПРО ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМ ПОТРЕБАМИ

Нові соціальні ініціативи Президента України спрямовані на виховання дітей з особливими потребами в родинах

«У регіоні запроваджено систему реабілітаційних послуг дітям-інвалідам, яка базується на принципах своєчасності, безперервності, доступності. На Сумщині функціонує 13 центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів (у Сумах, Глухові, Конотопі, Охтирці, Ромнах, Шостці, а також у Білопільському, Буринському, Кролевецькому, Путивльському, Сумському, Шосткинському, Ямпільському районах); 4 відділення соціальної та соціально-побутової реабілітації інвалідів (у Глухівському, Липоводолинському, Недригайлівському, Тростянецькому районах), що входять до складу територіальних центрів соціального обслуговування», – поінформувала заступник начальника управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Валентина ПІКІНА.

«Сумський центр реабілітації дітей-інвалідів є одним із найпотужніших закладів реабілітації дітей-інвалідів. Він має належну матеріально-технічну базу. Завдяки підтримці держави діти забезпечені п’ятиразовим збалансованим харчуванням. Нині в установі працює більше 50 медиків та 30 педагогічних працівників», – підкреслила директор центру Олена СУЩЕНКО.

На її думку, виховання у родині дітей з особливими потребами – непросте випробування для батьків. Тому фахівці Сумського обласного центру допомагають таким сім’ям, проводять з ними консультації.

Чотирирічній сумчанці Саші ВОЛЬСЬКІЙ лікарі поставили діагноз ДЦП в один рік. Нині дівчинка, яка не могла брати предмети ані лівою, ані правою рукою, має позитивні зрушення у лікуванні. Нещодавно вона пережила другу надскладну операцію.

«Олександра третій рік відвідує центр. Тут її навчили говорити, рахувати, розрізняти кольори. Завдяки індивідуальному підходу фахівців, дитина соціалізується, не замикається у собі. Дуже любить спілкуватись. Полегшує виховання доньки держава, яка підтримує нас. Ми отримуємо виплати по догляду за дитиною, ортопедичне взуття», – розповіла мама дівчинки Ірина ВОЛЬСЬКА.

Окрім розвитку мережі реабілітаційних установ, освітяни та медичні працівники регіону працюють над забезпеченням раннього виявлення у дітей порушень. Це завдання виконують психолого-медико-педагогічні консультації, яких в області вісім. Голова облдержадміністрації Юрій ЧМИРЬ наголошує на тому, щоб у кожному місті та районі Сумщини були створені такі установи.

Ще одним успішним прикладом роботи з дітьми-інвалідами є Сумський спеціальний реабілітаційний навчально-виховний комплекс:загальноосвітня школа І ступеня-дошкільний навчальний заклад №34. У закладі навчається понад 100 дітей, які за спеціальними програмами отримують комплекс корекційно-реабілітаційних заходів. Окрім вивчення загальноосвітніх предметів, проводяться заняття з розвитку мовлення, ритміки, соціально-побутового орієнтування, а також з лікувальної фізкультури. По завершенню навчання діти продовжують здобувати середню освіту в звичайних школах.

«Моя донька відвідує цей заклад п’ять років. Я задоволена динамікою її розвитку, а також організацією навчального процесу. Наповнюваність груп тут набагато менша, аніж в інших навчальних установах. Є спортивна та музична зали. Держава створила всі умови для навчання й розвитку дітей з особливими
потребами», – поділилася мама 10-річної Олександри Лариса ЛИСТОПАД.

«Мій син із задоволенням відвідував заклад упродовж шести років. Нині він учень загальноосвітньої школи. Вдячні всім фахівцям, які допомогли покращити його здоров’я», – сказала Надія ПРИХОДЬКО.

Вихованці закладу – надзвичайно відкриті та життєрадісні діти. Шестирічна Софія ЖЕЛЄЗНА мріє стати співачкою та понад усе вона прагне бути здоровою.