ТАМАРА ІЩЕНКО: «ПЕРВИННА МЕДИКО-САНІТАРНА ДОПОМОГА – ЗАПОРУКА ДОСТУПНОЇ ТА ЯКІСНОЇ МЕДИЦИНИ»

У рамках реалізації реформ, ініційованих Президентом України, на Сумщині створюються центри первинної медико-санітарної допомоги

«Пріоритетом реформ у галузі охорони здоров’я, ініційованих Президентом України, є розвиток первинної ланки на засадах сімейної медицини та наближення медичних послуг до людей. Це забезпечить доступність медичної допомоги, якість обстеження, лікування та реабілітації пацієнтів у взаємодії з іншими закладами охорони здоров'я, профілактику та раннє виявлення захворювань», – переконана заступник голови облдержадміністрації Тамара Іщенко.

За її словами, в області здійснюється поетапна реорганізація первинної ланки. На сьогодні створено 5 самостійних центрів первинної медико-санітарної допомоги, реорганізовано 106 сімейних амбулаторій, відкрито 15 відділень сімейної медицини. На Сумщині працює 323 дільниці сімейних лікарів, які обслуговують половину населення області, у тому числі 60% сільських жителів.

Посадовець підкреслила, що до 2019 року первинну медико-санітарну допомогу надаватимуть, крім лікарів загальної практики-сімейної медицини, лікарі-терапевти та педіатри, а з 1 січня 2020 року – лише сімейні лікарі.

«Про результативність роботи сімейних лікарів свідчить моніторинг їх діяльності. Так, у порівнянні з 2011 роком на 10,6% зросла кількість обстежених флюорографічно людей на сімейних дільницях, на 1,5% зменшилася кількість викликів швидкої допомоги до хронічно хворих, у 2,4 раза знизився рівень госпіталізації», – зазначила Тамара Іщенко.

Економічна ефективність від впровадження сімейної медицини тільки при зменшенні рівня госпіталізації (видатки на харчування та медикаменти при стаціонарному лікуванні) за рахунок профілактичних заходів та раннього виявлення хвороб склала понад 1 мільйон гривень, констатувала посадовець.

«Реформування первинної ланки медицини працює на благо людям. Так, відкриття торік амбулаторії у Ромнах як структурного підрозділу міського центру первинної медико-санітарної допомоги вирішило питання обслуговування понад 1,5 тисячі роменчан, котрі мешкають віддалено від центру міста», – зауважила Тамара Іщенко.

За словами сімейного лікаря, фахівця з двадцятирічним стажем Тетяни ЛАДИКИ у приміщенні амбулаторії створені всі умови для надання допомоги на первинному рівні. Тут працює педіатричний, маніпуляційний кабінети та кабінет сімейного лікаря, укомплектовані необхідним обладнанням. У розпорядженні амбулаторії автомобіль.

«Щодня до дільниці звертається близько 30 людей, третина з яких – діти, крім того, надходить до 6 викликів додому. У нас налагоджена профілактична робота з населенням, а відтак – відсутня малюкова, дитяча та материнська смертність», – розповіла про особливості своєї роботи Тетяна Ладика.

«Ми на власному прикладі пересвідчилися в ефективності роботи амбулаторії сімейної медицини. Тут відсутні черги, налагоджено дієвий контакт з людьми лікаря, котрий обізнаний з проблемами кожної родини. За потреби можна викликати лікаря додому, здати необхідні аналізи та зробити кардіограму. Лікар уважно ставиться до нас та до нашого здоров’я, тож я спокійна за свою родину», – зазначила молода мама Інна МАТЯШ.

Реорганізація та модернізація первинної ланки здійснюється паралельно з підготовкою кадрів для установ сімейної медицини. Так, з 2002 року на базі Сумської філії Харківської медичної академії післядипломної освіти підготовлено понад 300 сімейних лікарів. У медичному інституті Сумського державного університету з 2005 року відкрито магістратуру за фахом «загальна практика-сімейна медицина», а з 2010 – аспірантуру.

Крім того, існує система стимулів для сімейних лікарів, зокрема, забезпечення їх житлом, земельними ділянками, безкоштовний проїзд транспортом та надбавки до заробітної плати, поінформувала Тамара Іщенко.