Економічні та соціальні переваги отримання легальних доходів

Пенсія майбутнього пенсіонера (нинішнього працівника) формується протягом усього його трудового періоду. Чим більше буде розмір заробітної плати і розмір єдиного соціального внеску, що відраховується із заробітної плати в Пенсійний фонд України, тим більше буде розмір пенсії. Якщо роботодавці офіційно не нараховують заробітну плату найманим робітникам, а виплачують її в конверті, це означає, що роботодавець не сплачує ЄСВ в Пенсійний фонд за своїх працівників, відповідно працівникам страховий стаж не зараховується, і вони позбавляються частини пенсії.

У відповідності зі ст. 24 КЗпП України трудовий договір повинен оформлятися наказом або розпорядженням підприємства про зарахування працівника на роботу. Статею 24-1 КЗпП України передбачено, що у випадку укладання трудової угоди між працівником і фізичною особою, фізична особа повинна в тижневий термін з моменту фактичного допуску працівника до роботи зареєструвати укладену в письмовому вигляді трудову угоду в службі зайнятості за місцем свого проживання. Виконуючи роботу без трудової угоди, найманий працівник позбавляється права на соціальне та пенсійне страхування.

Виплата заробітної плати нижче встановленого рівня є порушенням трудового законодавства. Громадяни, які отримують доходи, що не оподатковуються, або доходи нижче встановленого рівня мінімальної заробітної плати, є співучасниками тіньового бізнесу та приховування податків від держави. Переваги отримання легальних доходів очевидні. Суспільство негативно ставиться до виплати заробітної плати в «конвертах», веденню подвійної бухгалтерії, що негативно впливає на стан наповнення місцевих бюджетів та погіршує соціальний захист найманих працівників. Недоотримані місцевими бюджетами суми податку з доходів найманих працівників не дають змогу в повному обсязі та своєчасно виплачувати пенсії, заробітну плату, фінансувати дошкільні та учбові заклади, лікарні, дитячі будинки, здійснювати підтримку малозабезпечених верств населення.