Роз‘яснення щодо розрахунку пільгового обсягу електроенергії, спожитої на опалення житла, обладнаного електроопалювальними установками

На підставі роз‘яснення наданого Міністерством енергетики та вугільної промисловості стосовно реалізації пільг з оплати спожитої електричної енергії, що використовується для опалення житла повідомляємо, що норми користування електроенергією громадянами, які мають пільги щодо їх оплати, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 № 879 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати» (зі змінами та доповненнями).

Взаємовідносини між споживачами електричної енергії – громадянами та енергопостачальниками регулюються Правилами користування електричною енергією для населення затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 № 1357 (далі – ПКЕЕН).

Середні норми споживання електроенергії для пільгових категорій споживачів розраховано на підставі результатів досліджень середньомісячного обсягу споживання електроенергії середньостатистичною сім‘єю.

Норми кількісно визначають величину пільгового споживання електроенергії для громадянина (абонента, споживача), який має пільгу та з урахуванням складу сім‘ї.

Відповідно до зазначеної постанови пільги за спожиту електроенергію на комунально-побутові потреби надаються в межах таких норм:

-         у сільських і міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) – у розмірі 75 кВт.год. на сім‘ю з однієї-двох осіб на місяць і додатково 15 кВт.год. на кожного іншого члена сім‘ї, а також осіб, які не належать до членів сім‘ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВт.год. на місяць;

-         у сільських і міських населених пунктах у будинках, які обладнано стаціонарними електричними плитами, - у розмірі 100 кВт.год. на сім‘ю з однієї-двох осіб на місяць і додатково 25 кВт.год. на кожного іншого члена сім‘ї, а також осіб, які не належать до членів сім‘ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 200 кВт.год. на місяць;

-         у сільських і міських населених пунктах у будинках, обладнаних електроопалювальними установками, - 28 кВт.год. на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період із розрахунку 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати і додатково 10,5 кв.метра на сім‘ю, але не більше загального розміру опалювальної площі.

Згідно з пунктом 5 статті 51 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010, № 2456-УІ при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім‘ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства І та ІІ групи або інвалідами І групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни І групи та доглядає за ним, за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Споживання електроенергії побутовим споживачем не є прямо пропорційним кількості членів сім‘ї. Так, споживання електроенергії на освітлення помешкань та роботу найбільш потужних струмоприймачів, таких як телевізор, холодильник та деяких інших побутових приладів практично не залежить від кількості членів сім‘ї, а залежить від кількості та потужності цих приладів.

Отже, якщо хто-небудь з членів сім‘ї споживача має пільгу з оплати спожитої електроенергії, то цією пільгою фактично користуються також всі мешканці житла (квартири) і, таким чином, права на пільгове користування електроенергією інших осіб, які мають пільгу з оплати електрон енергії не обмежується.

З цієї причини п.31 ПКЕЕН встановлено, що пільги з оплати спожитої електричної енергії надаються тільки за місцем постійного проживання, а також визначено, що у разі, коли декілька членів однієї сім‘ї чи родини, які проживають разом, мають право на пільги з оплати спожитої електричної енергії, пільга надається тільки одному з членів сім‘ї, а споживач, який має декілька пільг, може обрати одну, більшу за розміром пільгу. За наявності декількох наймачів або власників квартири прилад обліку встановлюється для кожного з них і відповідно до наявного окремого обліку надається пільга з оплати спожитої електричної енергії.

Крім того, відповідно до роз‘яснень Мінпаливенерго, відсоток знижки плати пільгового споживання електричної енергії для осіб, які не належать до членів сім‘ї основного пільговика, але зареєстровані і живуть у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати на електричну енергією, беруть рівним відсотку знижки плати основного пільговика.