Механізм надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за наявності засобів обліку.

Механізм надання населенню субсидій для відшкодування  витрат на оплату житлово-комунальних послуг, обсяг витрачання яких вимірюється засобами обліку, передбачає наступне:

1.Право на призначення субсидії визначається виходячи з вартості послуг в межах норм споживання (незалежно від того, скільки громадяни фактично споживали у попередньому періоді). А розмір субсидії розраховується виходячи з обсягів фактичного споживання послуг у попередньому періоді, але не більше від установлених норм. Такий механізм надання субсидій розроблено з метою ефективного використання коштів державного бюджету, що виділяються для надання субсидій населенню.

2. Розмір плати громадян за умови призначення житлової субсидії не залежить від вартості послуг, взятих для розрахунку субсидії, а визначається в залежності від доходів ( 15 або 10 відсотків їх середньомісячного доходу). У повідомленні про призначення субсидії визначається обов’язкова частка плати сім’ї в межах норм споживання, яку отримувач субсидії повинен сплачувати щомісячно. У разі, коли вартість фактично спожитої послуги менша ніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, отримувачі субсидії сплачують її фактичну вартість.

3. Якщо сім’я економно споживала газ, воду, електроенергію у період отримання субсидії, при призначенні субсидії на наступний термін розмір її витрат зменшується на 2 відсотки за кожні 10 відсотків економії. Так, за 10 відсотків економії послуг обов’язковий платіж  громадян  зменшується з 15 до 13 ( з 10 до 8) відсотків сукупного доходу, за 20 відсотків економії частка плати громадянина зменшується з 15 до 11 ( з 10 до 6) відсотків доходу. Тобто, заощаджуючи енергоресурси, отримувачі субсидій мають можливість зменшити витрати на оплату житла до 9 відсотків, а  сім’ї, до складу яких входять неповнолітні діти, інваліди І та ІІ групи та якщо у житловому приміщенні зареєстровані і проживають тільки непрацездатні громадяни – до 4 відсотків свого середньомісячного сукупного доходу.

4. Субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надаються у безготівковому вигляді, тобто суми призначених субсидій перераховуються на рахунки отримувачів субсидій в організаціях, що надають послуги; їх розмір змінюється в залежності від фактичного споживання послуг.

5. При призначенні субсидії визначається її орієнтовний розмір. Якщо зазначені послуги використано на суму, більшу від суми призначеної субсидії та обов'язкової частки плати в межах норм споживання, то служби субсидій перераховують розмір призначеної субсидії, виходячи з вартості фактично спожитих послуг, але не більше від установлених норм, при цьому сума обов’язкового платежу не змінюється.

Як бачимо, такий механізм вигідний як сім'ї так і державі:

-         заощаджуються енергоресурси;

-         зменшується обсяг бюджетних коштів для надання субсидій;

-         сім’я зменшує свої витрати на оплату послуг.

Головний спеціаліст відділу соціальних виплат та автоматизованої обробки информациї

Д’якова І.В.