Виплати одноразової компенсації за втрату здоров’я та щорічної допомоги на оздоровлення

Щодо виплати одноразової компенсації за втрату здоров’я та щорічної допомоги на оздоровлення за статтею 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон) громадянам, які належать до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з числа учасників випробування ядерної зброї.

Відповідно до частини третьої статті 14 Закону громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1, 2 або 3, відповідно до яких їм надаються пільги і компенсації. Тобто, цією статтею зазначено, що вказані громадяни належать до відповідних категорій без віднесення їх до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

В окремих статтях Закону підкреслюється зв’язок саме з Чорнобильською катастрофою, вказуються конкретні термін і тривалість участі у роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, термін проживання у зонах радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та інші конкретні чинники, від яких залежать розміри пільг та компенсацій.

Так, у статті 48 Закону підкреслюється, що одноразова компенсація за втрату здоров’я та щорічна допомога на оздоровлення надається учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника, з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та смерть яких пов’язана саме з Чорнобильською катастрофою.

Громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, зазнали впливу радіаційного опромінення в інший час, за інших обставин, внаслідок чого неможливо застосовувати до них конкретні норми деяких статей цього Закону.

Отже, вказаній категорії громадян передбачена Законом одноразова компенсація при встановленні інвалідності та щорічна допомога на оздоровлення не виплачується.

Щодо відшкодування вартості плати за надані у залізничному транспорті послуги, зокрема, за користування постільною білизною.

Відповідно до пункту 19 частини першої статті 20 та пункту 4 частини першої статті 21 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” громадяни, віднесені до категорії 1 та 2 осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на 100- або 50-процентну знижку вартості проїзду один раз на рік до будь-якого пункту України і назад автомобільним або повітряним, або залізничним, або водним транспортом.

Обмежень щодо права на отримання зазначеної пільги для осіб, віднесених до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, немає.

Проте, Законом не передбачено відшкодування вартості плати за послуги, що надаються у транспорті, зокрема, за користування постільною білизною