Пошук на сайті

Шановні відвідувачі!

Офіційний сайт Путивльської районної державної адміністрації знаходиться за адресою: http://ptvl.sm.gov.ua/

Туризм

Друк

Путивль – районний центр в Сумській області України. Розташований на правому березі річки Сейм в 100 км від обласного  міста Суми  і в 22 км від залізничної станції "Путивль". Путивльський район займає територію 1,1 тис. км?, численність його населення  становить 29,7 тис.чол. Все більшого розвитку набуває малий  і середній бізнес. Велика промисловість фактично відсутня, що в свою чергу позитивно впливає на стан екології району.

Місцевість, в якій розташований Путивль, з найдавніших часів була контактною зоною для багатьох культур і народів. В ІХ ст. Сіверянська земля входила до складу Київської Русі.

Місто Путивль за даними археологіх існує з Х ст. Перша письмова згадка про нього міститься  в Іпатіївському літописі у 1146 р.

Давньоруський Путивль оспіваний в безсмертній пам’яті світової літератури – „Слово о полку Ігоревім”.

В XVI-XVII столітті  Путивль перебував у  складі  Московської держави. В 1605 р. Путивльський Мовчанський монастир став резиденцією самозванця Лжедмитрія І. В Путивлі в 1606 р. розпочалось грандіозне народне повстання  під проводом І.І.Болотнікова.

В XVI-XVII столітті  Путивль відіграв надзвичайно важливу роль в українсько-російських відносинах.

В роки Великої Вітчизняної війни Путивльщина стала колискою  партизанського руху в Україні.

Зараз Путивльщина є порубіжним регіоном. Розташована на стику України з Росією, Путивльська земля зберігає в собі корені як української, так і російської культури,  що є важливим чинником для розвитку не тільки національного, а й міжнародного  туризму.

Особливий інтерес представляє етнографічна група горюнів, у матеріальній і духовній  культурі якої поєднались риси  українського, російського і білоруського народів.

Враховуючи надзвичайно важливу роль м. Путивля у вітчизняній і світовій історії, Постановою Ради Міністрів України в 1986 р. був створений Путивльський державний історико-культурний заповідник.

В останні роки збільшується кількість туристів, що відвідують місто Путивль. Так, якщо в 2005 р. їх було 28,1 тис.чол., то в 2006 році – 35,7 тис. чол.

В нинішній час основними об’єктами туристичного показу в місті Путивлі є:

Путивльський краєзнавчий музей – один з кращих в області. Його фондова колекція налічує близько 17 тис. експонатів. У числі раритетів – тронне крісло самозванця Лжедмитрія І і скульптура “Христос у темниці”, привезені їм із Польщі, дзвін – подарунок Путивлю від царя Михайла Федоровича – першого царя з династії Романових, Євангеліє 1618 р. московського друку, дві шафи XVII ст., що належали гетьману І. Мазепі та багато іншого.

Городок – дитинець давньоруського Путивля, древнє путивльське городище, пам'ятка археології національного значення. На Городку встановлено скульптуру “Ярославна”, що нагадує про похід князя Ігоря на половців (1185р.), оспіваний у літературній пам’ятці ХІІ ст. “Слові о полку Ігоревім”. Звідси відкриваються чудові види на Молчанський монастир, на річку Сейм і засеймські далі.

Молчанський монастир (XVI-XIX ст.) розташований на одному з присеймських пагорбів. Головний його об'єкт – собор Різдва Пресвятої Богородиці (1575-1585 рр.) – найдавніша за віком архітектурна пам`ятка Путивля. Вузькі потайні сходи з другого поверху собору ведуть у так звану кімнату Лжедмитрія І, де в 1605 р. знаходилася його резиденція. Святинею монастиря є Молчанська ікона Божої Матері, один із списків явленої в 1405р. ікони Пресвятої Богородиці. Молчанський монастир став справжнім духовним центром регіону. Сьогодні це діючий жіночий монастир.

На північ від центру міста знаходиться архітектурний ансамбль Спасо-Преображенського собору та Хрестовоздвиженської церкви – дзвіниці ( ХVІІ – поч . ХVIІІ ст.). Інтер'єр прикрашає рідкісний старовинний іконостас та висріблена люстра, подарунок Петра І. З Хрестовоздвиженською церквою-дзвіницею пов’язана легенда про царівну Софію, заслану до Путивля Петром I після стрілецького бунту.

У західній частині Путивля велично підноситься церква Миколи Козацького (ХVІІІст.), який було збудовано на кошти українських козаків, що проживали у Путивлі. Храм є однією з архітектурних перлин Путивля.

До наших часів збереглися зразки старовинної цивільної архітектури другої половини ХІХст.- початку ХХ ст. Найбільш вдалим архітектурним рішенням відрізняється будинок поміщика Черепова (краєзнавчий музей), будівля ремісничого училища (коледж СНАУ), споруда земської управи (міськвиконком).

Біля села Нова Слобода (22 км від Путивля), на мальовничому пагорбі знаходиться Софроніївський монастир, заснований у XI столітті. Тривалий час він був одним з найважливіших духовних центрів України і Росії. На жаль, у XX ст. більшу частину монастирських споруджень було зруйновано. Непогано зберігся печерний комплекс монастиря. Туристи можуть оглянути підземні келії і навіть підземну печерну церкву. Нині діючий чоловічий Софроніївський монастир відроджується.

Село Нову Слободу називають “українською Хатинню”. 7 липня 1942р. гітлерівські карателі знищили 586 мирних жителів. У пам'ять про жертви фашизму в центрі села відкрито меморіал із каплицею “Дзвін Скорботи”.

У ХХ ст. в Путивлі зведено ряд пам’ятників монументального мистецтва – С.В.Руднєву, Меморіал Перемоги, пам’ятник С.А. Ковпаку, що висвітлюють події Великої Вітчизняної війни.

За 10 км від Путивля знаходиться Спадщанський ліс, де розташований меморіальний комплекс, “Спадщанський ліс – партизанський заповідник”, що розповідає про історію партизанського руху і відтворює героїку часів Великої Вітчизняної війни. Туристи можуть оглянути експозицію Музею партизанської слави, Алею Героїв, корпус німецького танку, партизанські землянки тощо. Спадщанський ліс – чудове місце для відпочинку.

Цікавою історичною спадщиною виділяється село Волокитине (16 км від Путивля), де в 1839-1861 р. у маєтку поміщика А.М. Миклашевського діяв фарфоровий завод, що залишив неповторно яскравий слід в історії вітчизняної культури. Фарфорові вироби є гордістю багатьох музеїв Києва, Харкова, Сум, Путивля, Москви, Петербурга, Варшави, Будапешта, Парижа. Донині збереглися “Золоті ворота” – парадний в`їзд до садиби (1875р) і старовинний парк.

Екскурсійну програму можна доповнити катанням на плотах, охопивши при цьому огляд краєвидів, а також приємно відпочити на річці Сейм.

Туристу  для справок:

Відділ культури і туризму
Адреса:  41500,  вул. Першотравнева 84, м. Путивль, тел. 5-13-32

Заповідник, музеї, пам’ятки

Державний історико-культурний заповідник у м. Путивлі

Адреса: 41500, вул. Радянська, 70, м. Путивль, Сумська обл.
Тел./факс : 5-34-26
е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Директор: Тупик Сергій Володимирович, тел. 5-12-66

Інформаційний туристичний центр (знаходиться у краєзнавчому музеї) – тел. 5- 34-10, 5-42-09

Путивльський краєзнавчий музей ( філія заповідника) – вул. Радянська,72; тел. 5-42-09

Меморіальний комплекс та Музей партизанської слави у Спадщанському лісі ( відділ заповідника) – за 15 км від м. Путивля; тел. 5-34-16

Монумент «Дзвін Скорботи» в с. Нова Слобода (відділ заповідника)

"Городок" ( пам’ятка археології ) – центр міста

Мовчанський монастир – вул. Набережно-Сеймська, 1; тел. 9-17-99

Спасо-Преображенський собор – вул. К.Маркса, 45; тел. 5-22-54

Софроніївський монастир – за 2 км від с. Нова Слобода; тел. 6-12-17

Церква Миколи Козацького – вул. Першотравнева, 102

Пам’ятник С.А. Ковпаку – Нікольська гірка (кінець вул. Воровського)

Заклади громадського харчування

"Гостинний двір" (Торгівельний центр «Кармен») – вул. Свердлова, 36;
тел. 5-10-31, 5-28-75; e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
"Шарм" – вул. Кірова, 73-А; тел. 9-12-63
"У каміна" – вул. Кірова, 43; тел. 9-11-36, моб.т. 8-066-169-89-71
Торгівельно-розважальний комплекс "Центр" – вул. Кірова, 57/1;
тел. 5-51-28

Заклади торгівлі

Споживчий кооператив "Універмаг" – вул. Кірова, 36
Ринок (продовольчі та промислові товари) – вул. Кірова, 61
Торгівельний центр "Київська Русь" (продовольчі та промислові товари, сувеніри) – вул. Кірова, 63
"Фуджи" (книги, сувеніри, канцтовари) – вул. Кірова, 34
"Турист" – вул. Кірова, 34
"Мисливець" – вул. Першотравнева, 90
"Каштан" (продовольчі товари) – Свердлова,38
"Соборний" (продовольчі товари) – вул. Кірова,63
"Кармен" (продовольчі товари) – Свердлова, 36
"Петропавлівський" (продовольчі товари) – вул. Кірова, 4
Аптека № 154 – вул. Кірова, 69; тел. 9-14-65

Зв’язок, транспорт, автосервіс, сполучення

Будинок зв’язку (ВАТ "Укртелеком") – вул. Першотравнева, 86, тел. 5-24-97
АЗС-25 – вул. Комсомольська, 37; тел. 5- 25-61
АЗС-23 – вул. Червоноармійська, 131; тел. 5-27-35
Виробничо-торгівельний комплекс "Князь Ігор" (СТО) – вул. Кірова 41; тел. 5-48-48
ПП "Анчин" (СТО) – вул. Комсомольська, 10/А; моб.т. 8-067-404-30-79
Автостанція "Путивль" – вул. Кірова, 55/А; тел. 9-11-34
Залізнична каса – вул. Кірова 55/А

Як доїхати
Поїздом до ст. "Путивль" (м. Буринь). Далі автобусом до міста (22 км).
Поїздом до м. Суми. Далі автобусом до міста (100 км).

Місцеві художники та майстри народної творчості

Бабкіна Лідія Дмитрівна (вишивка) – вул. Першотравнева, 57, тел. 5-26-68
Бєліков Володимир Михайлович (живопис) – Челюскіна, 14
Гузєєв Віктор Омелянович (живопис, іконопис, чеканка, різьба по дереву)– вул. Ковпака, 64, тел. 5-27-75
Дашкєєв Анатолій Олександрович (живопис) – вул. Кірова, 77. Центр позашкільної роботи.
Жданович Олексій Олександрович (живопис) – пер. Луначарського, 6, тел. 9-18-92
Козуненко Ніна Василівна (вишивка) – пер. Студентський, 1
Оксаненко Валентин Олексійович (живопис) – Радянська, 68, тел 9-21-02
Плотніков Анатолій Федорович (скульптор, різьба по дереву) – вул. Кірова, 97, тел. 9-10- 45
Полозова Валентина Віталіївна (вишивка, іконопис, живопис) – пер. Чапаєва, 10; тел. 5-40-15
Смолін Олександр Іванович (живопис) – вул. Першотравнева, 57, тел. 5-23-90
Тюляков Микола Євгенійович (живопис) – вул. Першотравнева, 57, тел. 5-24-73

Садиби зеленого туризму

Село Зінове, вул. Радянська, 52
Булгакова Софія Миколаївна тел: 095-70-42-933
Садиба розташована в сільській місцевості  подарує вам затишок, спокій та доброзичливість. Відпочинок в саду, де запах трав, спів пташок, гомін листя поверне відчуття безтурботності. Неподалік мальовничі берега річки Сейм. На території села є магазини, фельшерський пункт, кафе-бар.

м. Путивль, вул. Волочаївська, 34  т:  9-15-80
Скоренок Олександр Трофимович
Приватний будинок знаходиться в місті Путивлі. Поруч річка Сейм,  діючий жіночий монастир. Автовокзал, аптека, ринок, кафе, магазини – на відстані 500 м. Господар захоплюється рибальством, є можливість порибалити, здійснити прогулянки на човні, та пішохідні маршрути до лісу.